FoxFeed zpravodaj
Pokud právě startujete nový tým nebo přemýšlíte, jak přeřadit na vyšší rychlost, abyste byli ještě úspěšnější, přinášíme v tomhle kondenzovaném příspěvku všechno, co jste o tom chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

Bylo mi 22 a vezl jsem v Praze na horolezeckou stěnu bývalého marketingového ředitele FMCG firmy z Atlanty. Měli jsme právě za sebou celý týden, ve kterém jsme navštívili naše pobočky, partnery a zákazníky. Já jsem pomáhal, tlumočil a učil jsem se, jak se řídí transformační projekt ve světovém měřítku. Nikdy nezapomenu na to, co mi řekl:
"Spousta šéfů velkých firem přeskočila z práce v pracovní skupině přímo do boardu a ve skutečnosti neumí řídit tým. Neměli, kde se to naučit. Je to past, protože tihle týpci mají pocit, že mají mraky zkušeností, ale ve skutečnosti jim chybí správný mindset i skillset, který v leadership týmu potřebuješ. Neudělej stejnou chybu."
To téma mě tehdy nadchlo a začal o něm prakticky zjišťovat víc. Vyhrnul jsem si rukávy, začal jsem dělat první chyby a posouvat se. V životě mám totiž převeliké štěstí na zajímavé lidi a taky na týmy a pracovní skupiny, se kterými úzce spolupracuji. Některé týmy jsem vedl a vedu i teď. Jinde jsem se na vedení podílel a na spoustu věcí jsem měl jiný názor, ale nebyl moc prostor si o něm popovídat. Ve stovkách týmů jsem s pokorou hostoval nebo je provázel a sledoval jejich posun nebo stagnaci. I když mezi lokálními firmami na jedné straně a globálními lovebrandy na straně druhé, je spousta rozdílů z hlediska fungování firmy, tak pracovat s týmem se zase tak moc nemění. Máme to v sobě nějak zakódované už od dob loveckých týmů, kdy jsme společně lovili velká zvířata nebo později, když jsme stavěli katedrály.
Pravdou je, že některé týmy jsou ve skutečnosti ze všeho nejvíc pracovními skupiny. A je to tak v mnoha případech správně. Jejich členy spojuje značka, stejně barevné ponožky nebo trička a v některých případech i místo výkonu spolupráce. Vyjíždějí na pravidelné povinné výjezdy a těší se celý rok na vánoční besídku. Říkají si tým, protože to dobře zní. Své firmě přinášejí vyšší efektivitu ve standardizovaných situacích. Společně nic moc nevytváří a ani nemusí. I z takové skupiny se může stát tým, pokud je to užitečné, ale chce to úplně jiný mindset i návyky, tak je to obvykle výzva.

Kdy potřebujeme pracovní tým?
Sdílíme poslání a společnou vizi. Jejich uskutečňování bereme vážně.
Přinášíme posun, inovaci, změnu.
Makáme spolu na permanentním růstu nebo projektu.
Pro úspěch využíváme unikátní nadání každého člena týmu.
Učíme se od sebe a běžíme společně dopředu.
Rizika fungování jako tým?
Nevhodné pro sólisty.
Nepříjemné pro uzavřené mysli.
Způsobuje ztrátu bezpečí, pohodlí a klídku.
Na co se připravit?
Důvěru v lidi, fokus, trpělivost a odvahu.
Kdy ještě nefungujeme jako tým?
Říká se, že pochopit problém, je půlka úspěchu. Takhle tým nevypadá:
Spoluprací se vzájemně moc nerušíme, každý máme svojí vlastní agendu a cíle.
Nepřeme se, protože není moc o čem (snad kromě férovosti úkolů a kompenzace).
Pečujeme více o to, /1/ kdo si /2/ co pomyslí, než co si opravdu myslí.
Pokud vůbec sdílíme konstruktivní názory, tak jen opatrně a diplomaticky.
Ze sdíleného poslání nám vypadne fráze, která pro každého znamená něco zcela jiného.
Nepřemýšlíme moc nad tím, co týmu dáváme, ale na co máme nárok.
Neučíme se od sebe, ale čekáme, kdo nás to konečně naučí.
Vzájemně se moc nehlídáme a nechallengujeme, protože to je jejich věc.
Když máme štěstí, máme nějaké hvězdy. Ale nejsme hvězdný tým.
Posun ve třech krocích TEAM - ALIGN - GROW
Jedna z mých vášní je tlumočit složité do konkrétních kroků i s tím rizikem, že něco zůstává nevysloveno. Pojďme na to jednoduše.
TEAM
Nejdříve ze všeho potřebujeme hlubší stupeň důvěry a spolupráce. Paradoxně to začíná se společným „proč“ a s odvahou se vzájemně odhalit a vystavit se diskomfortu blízkosti. Na jednom z našich týmových setkání každý z nás spontánně odhalil něco, co bylo pro nás potenciálně ohrožující. Jeden z nás přitom brečel, čehož si jako tým nesmírně vážíme. Chytli jsme ho za ruku. Nutné to nebylo, ale v pravém týmu máme jistotu, že jsme v tom všichni až po uši upřímně. Že se na sebe můžeme spolehnout a že se o sebe můžeme skutečně opřít. Pak totiž víme, že hrajeme rovnou a otevřenou hru a záleží nám na sobě navzájem i na našem týmu.

ALIGN
Jako tým se musíme sladit a odpovědět si na klíčové otázky. Proč existujeme? Jaký je náš společný týmový standard? A bude to stačit? Čím jsme nebo chceme být světu a ostatním lidem užiteční? Co dělat chceme a co naopak nebudeme? Jak se společně rozhodujeme? Jaké máme cíle? Jakou máme strategii? Jak dosahujeme cílů? Jaké máme role? Jaké návyky, rutiny a ukazatele nám jako týmu pomáhají vidět pokrok a úspěchy? Jaké týmové rituály a postupy nám dávají s týmem smysl? Jaké máme potřeby a jaká na sebe klademe očekávání?
GROW
Jako špičkový tým se potřebujeme nekonečně spontánně posouvat. Svět totiž na nic nečeká. Spoléhat se, že nás všechno naučí externisté, by bylo naivní. Není na co čekat. Učme se osobní iniciativě a naučme se od Adama Granta dávat a brát si v týmu. Když lidé začnou fungovat jako učící se skupina, přitahují pozornost, brutálně rychle se posouvají a zvyšují výkon. Padají z toho lepší produkty i výsledky. Každý kvartál o něco lepší. Což je tak trochu nekonečná hra, jak by řekl Simon Sinek. Proto s týmem trávíme 24 dní v roce učením se, proto se s vámi potkáváme na Grow Portech, proto budujeme network s partnery po celém světě a učíme se na každém projektu.
Chcete dostávat aktuální FoxFeed zpravodaj? Staňte se sledujícím našeho LinkedIn profilu.
#rozvojtymu
#work-life balance
#skolahrou
#firemnikultura
#rozvojtymu